זמן מיתוסים לישון

למרות המודעות הגוברת, ההסברה והספרות המצוינת בתחום בימינו, עדיין קיימים מיתוסים בנושאי איכות השינה. מומחה השינה אבי ברססט, מנהל "פורום השינה של ישראל" בפייסבוק ומנכ"ל הולנדיה, מנפץ כאן מיתוסים נבחרים, שאמנם יש לרובם מקור הגיוני, ומחליף אותם במידע נכון

זמן מיתוסים לישון
זמן מיתוסים לישון מאמר

כמומחה לאיכות השינה, אני חש שהשליחות המרכזיות שלי היא להפיץ את תורת השינה הבריאה והאיכותית לכל בית ישראל, מסב ועד פעוט. אני משקיע את זמני ומרצי למטרה נעלה זו, ועדיין נתקל בלא מעט מיתוסים בתחום. למשל, שמעתי בחצי אוזן ש"כולנו צריכים, בכל גיל, לישון 8 שעות שינה בדיוק" – טענה שלמרות הבסיס ההגיוני, שגויה ברובה. באילו עוד טענות שגויות זכיתי להיתקל? מסתבר שלא מעט. הנה כמה נבחרים שאני גאה ושמח להפריך – ולתרום מהידע שלי טענות חלופיות, הפעם נכונות ומדויקות.

צ'ייסר ולישון – נתקלתי בטענה לפיה אלכוהול מסייע להירדמות. נכון, כשאנו שותים אלכוהול, אנו חשים מנומנמים בשל תגובה כימית במוח לאחד מהחומרים הפעילים בו. האמת? אלכוהול מכיל חומרים המעכבים הירדמות ואת ייצור המלטונין בגוף, וכתוצאה משתבש השעון הביולוגי. בא לכם כוס בירה מול הטלוויזיה או בפאב עם חברים? דאגו לשתות אותה עד 4 שעות ממועד השינה. עם זאת תשמחו לדעת על החרגה אחת – כוס יין אדום יבש – ולא יותר – לפני השינה, ייתכן שתסייע להירדמות עקב הימצאות מלטונין בזני ענבים אדומים רבים.

לא רוצים לישון, רוצים להשתגע – רבים טועים לחשוב שהמתבגרים פשוט הולכים לישון מאוחר "כי זה מגניב". האמת? בגיל ההתבגרות, המחזור הצירקדי האחראי על מועדי השינה והערות ומשתנה מאדם לאדם, מושפע מהשינויים הביולוגיים. כך לאורך גיל ההתבגרות ועד תחילת שנות ה-20, רובנו הופכים טיפוסי לילה עד שהמחזור הצירקדי שלנו מתעצב ומתייצב, ואז רק כ-15% מאיתנו נותרים טיפוסי לילה.

עקשנים ונרדמים – עצה מוזרה שיצא לי לשמוע היא להישאר במיטה עד שנרדמים, אם אנחנו מתקשים להירדם. האמת? כנראה שזה יזמין נדודי שינה. לא הצלחתם להירדם עד 20 דקות מהכניסה למיטה? לכו לחדר אחר ועשו משהו מרגיע להסחת הדעת, רצוי בתאורה מעומעמת, ללא מסכים. הקשבה למוזיקה מרגיעה, למשל, זו אופציה, כמו קריאת ספר.

אני והמזרן לנצח – אולי בגלל שזו הוצאה לא קטנה, רבים לא מחליפים את המזרן שלהם עשרות שנים, אם על פניו נראה שהוא עדיין שמיש. האמת? איכות התמיכה של המזרן יורדת הדרגתית עם השנים, ואני ממליץ להחליף אותו אחת לשבע עד עשר שנים. ומהו המזרן האידיאלי? בהולנדיה תוכלו למצוא מגוון מזרנים ולהיעזר במומחים שיתאימו את הטוב ביותר עבורכם.

מקווה שתפנימו ותבינו מה מיתוס ומה אמת. לילה טוב ומדויק.

זמן מיתוסים לישון מאמר הולנדיה