ישראל מנפנפת

הגיעה שעת הצהריים – שעתו של ה-NAP. איזה כיף שגם ישראל מתחילה לאמץ את המנהג ולהצטרף למדינות רבות שכבר "מנפנפות" (מנמנמות קצר) בצהריים. מומחה השינה אבי ברססט, מנהל "פורום השינה של ישראל" על המהלך המבורך שמתחיל גם במקומות עבודה, ויתרונותיו הרבים

ישראל מנפנפת מאמר
ישראל מנפנפת מאמר הולנדיה

היש משמח מלהתעורר בידיעה שישראל מצטרפת למגמה העולמית לאימוץ מנהג ה-NAP, שאת תורתו אני שואף להפיץ ככל הניתן? ממש בשישי שעבר זכיתי לדבר על הנושא בתוכנית הפופולרית של שי שטרן. למי שעדיין לא מכיר – ה-NAP, או כמו שאני אוהב לכנות אותו בעברית, "נפנופ", הוא תנומת צהריים קצרה של 15 עד 30 דקות גג, לקבלת בוסט אנרגיה להמשך היום. איך שי אמר במהלך התוכנית? "אדם שישן בצהריים, אחר הצהריים הוא נחמד". סיכם זאת מעולה.

לא הרבה יודעים, אבל מנהג שנת הצהריים נולד למעשה במזרח הרחוק, לפני אי אלו שנים. בחלוף הזמן, הגיע המנהג והתקבע בתרבות האירופאית והלטינית, מה שאנחנו מכירים כ"סיאסטה", מנוחת הצהריים הספרדית הארוכה – לא פחות משעה עד שעתיים שבהן המדינה דוממת – נחים, לא עובדים, כדי שיהיה יותר כוח לעבוד עד רדת הערב. אבל לא לזה אני מתכוון. הגזימו החברים שם, לא חייבים לישון, נשאיר לשבת.

בשנים האחרונות, ארה"ב מגלה מחדש את רעיון ה-NAP, בגירסה מקוצרת ואפקטיבית במיוחד, ונפלא שכך. כי מה אנחנו בישראל הכי אוהבים לעשות, אם לא לפזול למנהגים חמים ממולדת הדוד סם? זה כמובן מלווה גם בשלל אביזרים וגאדג'טים שונים שיהפכו לכם את ה-NAP לעוד יותר מוצלח – מאפליקציות ועד כריות. אגב, באתר הולנדיה יש כריות נאפ לתנוחות נפנופ שונות, כי כשאנחנו מנפנפים, אין לנו בהכרח מיטה זמינה, ומספיק לשים ראש, למשל, רק על שולחן העבודה.

אגב שולחן עבודה, אזכיר רגע את הפעם האחרונה בה כתבתי כאן על הנושא – לפני כ-9 חודשים. אז, עדיין נשמעו צקצוקים בעניין אימוץ נוהג ה-NAP במקומות עבודה. היום, באופן סימבולי עם תחילת שנה אזרחית חדשה, יותר ויותר מקומות עבודה מאמצים את ה-NAP בעצמם. מניח שלא יפתיע אתכם שהמקומות הראשונים בהם ה-NAP תופס תאוצה הם משרדי הייטק, שאפילו מקצים לטובת העניין חללים מיוחדים. נכון, אולי העובד 'יפסיד' עוד 20-30 דקות מיום העבודה, שגם ככה ממש ארוך, אבל ירוויח (הוא והמנהלים) עובד טעון אנרגיה להמשך היום. כלומר, זה מתקזז מצוין עם התפוקה הטובה יותר שתגיע מצד העובדים בזכות "נפנופ" קצרצר אחד ביום.

ממליץ גם לכם להצטרף למגמה ולאמץ את ה-NAP, כחלק משגרת איכות השינה שלכם. המנהל עלול לעקם את האף? שתפו אותו ברציונל והמליצו על ספרי, ספר ה-NAP, שגם נמצא באתר הולנדיה וניתן להשיגו שם.

לילה טוב ו-NAP מצוין.

ישראל מנפנפת פורום שינה