לישון בלי

בזמן שחברות האופנה משקיעות בקולקציות של פיג'מות שהן לא פחות מפריטי אופנה הורסים, מחקרים מהעשור האחרון דווקא ממליצים להשאיר אותן בארון – ולישון בלי. מומחה השינה אבי ברססט, מנהל "פורום שינה" בפייסבוק ומנכ"ל הולנדיה, עם חמש סיבות טובות לישון עם-בלי

לישון בלי
לישון בלי מאמר הולנדיה

בדיוק קנינו פיג'מה מהממת לחורף, וממש בא לנו לישון איתה הלילה, נקיים אחרי מקלחת. ואז, משום מקום, באים להם כמה חוקרים ודווקא ממליצים לנו לוותר עליה וללכת לישון בלי כל פריט לבוש מכל סוג. למה בעצם אותם מחקרים ממליצים לנו לישון בעירום? הנה חמש סיבות טובות, ועוד אחת קטנה ומצויינת.

לקירור הגוף: במהלך השינה טמפרטורת הגוף יורדת, והגוף פולט חום. בבוקר, הגוף מפסיק לפלוט חום ומעלה מחדש את הטמפרטורה כהכנה ליום הבא. למרות שהגוף יודע לווסת את עצמו באופן טבעי, עדיף לזרום איתו ולסייע לחום הגוף לרדת בלילה. איך? שינה בעירום.

לשיפור ההיגיינה: במהלך שינה עם בגדים – גם הכי נקיים וגם אחרי שהתקלחנו, הבגדים עלולים לצבור בקטריות וחיידקים זיהומיים, בפרט בגדים תחתונים. אצל נשים, שינה בתחתונים מעלה סיכוי לזיהומים חוזרים באזורים הצנועים, ואצל הגברים יש אפילו מחקרים שהראו שגברים שישנו ללא תחתונים, שיפרו מדדי בריאות 'גבריים'.

לשיפור הזוגיות: בשינה בעירום בזוג, המגע והחיכוך הגופני הרבה יותר זמינים, מה שגורם לגוף להפריש אוקסיטוצין – הורמון 'אהבה' בעברית פשוטה, שבין היתר מסייע בהפחתת חרדה ומשפר את המערכת החיסונית. זוגות שישנים בעירום מדווחים על מערכת יחסים טובה ואינטימית יותר, בדיוק מאותן סיבות וגם מעוד סיבה, שכנראה מיותר לציין.

למען הורמון הגדילה והאנטי אייג'ינג: כילדים, הוא עוזר לנו להתפתח, וכמבוגרים, יש לו תפקיד חשוב באנטי אייג'ינג. הורמון הגדילה, בשילוב עם מלטונין, הוכחו מחקרית כפעילים בצורה יעילה יותר כאשר הם נמצאים בסביבה קרירה עם פחות מחסומים פיזיים. מה שאומר שאם יש עלינו בדים עודפים – להיפרד מהם יעזור לנו להיראות צעירים יותר. ומי לא רוצה להיראות צעיר יותר?

להפחתת סטרס ומניעת השמנה: במהלך הלילה, פוחתת הפרשת הורמון הסטרס – קורטיזול, במקביל להתגברות הפרשת הורמוני גדילה, מה שמאפשר את התחדשות הגוף. בשינה פחות טובה, הקורטיזול שנייצר בבוקר למחרת יהיה גבוה מהנורמה ונמצא את עצמנו זוללים דברים הגורמים להשמנה בטנית. בשינה בעירום, יש פחות פגיעה במנגנון הקורטיזול, שמושפע מטמפרטורת הגוף וכמובן מעדיף סביבה קרירה ומאווררת.

מעבר לזה - זה הכי נוח. אנחנו רגילים ללבוש בגדים לאורך כל היום, אפשר לוותר עליהם בלילה.

לישון בלי פורום שינה