שינה מהספרים

בין הדברים שיכולים לשפר את איכות השינה שלנו, כנראה שלא תופתעו לגלות קריאת ספרים – בדיוק כמו שמקריאים לילדים סיפור לפני השינה. מומחה השינה אבי ברססט, מנהל "פורום השינה של ישראל" בפייסבוק ומנכ"ל הולנדיה, על קריאת ספרים כמשפרת שינה אולטימטיבית

שינה מהספרים
שינה מהספרים מאמר

שוב לא שמנו לב וכבר חלפה לה עוד שנה, וזוהי הזדמנות נוספת לשאול את עצמנו – האם שיפרנו, ואפילו רק במעט, את הרגלי איכות השינה שלנו? לכל מקרה שיהיה, לקראת עוד שנה חדשה, אזכיר לכם שוב את המלצתי העל זמנית, לקריאת ספר לפני השינה. זוהי חלופה מרחיבת דעת, רגועה ובריאה יותר לבהייה במסכים – שזה מכבר אינה מומלצת על ידי ככלל ברזל, והרי אנחנו עם הספר, ספרים רבותי ספרים!

זה לא מקרי שהקראת סיפורים לפני השינה רווחת אצל ילדים – אז למה שאנחנו, המבוגרים, לא נאמץ את ההרגל הזה לעצמנו ונקרא סיפור לפני השינה? טיפ: רוטינה כזו תוריד את הווליום המוחי ותכניס אתכם לשקט כללי. 

אתר אמריקאי ושמו Sleepjunkie ערך סקר מיוחד בנושא איכות השינה. מדובר בסקר מקיף על הרגלי הקריאה לפני השינה, שכלל כ-1,000 משתתפים. תוצאותיו הראו באופן חד משמעי למה כדאי לנו לאמץ את הרגל הקריאה לפני השינה, אפילו עמוד או שניים אם אנחנו חשים עייפים מידי. למשל, עלה מהסקר שאלו הקוראים לפני השינה, בנוסף לשינה יותר איכותית, זוכים גם באחוזי סטרס נמוכים יותר, נוטים לנהל אורח חיים בריא יותר ומדדי הבריאות הכלליים שלהם טובים יותר, כולל ביקורים פחותים אצל הרופא. אם לתת קצת נתונים מספריים יותר ספציפיים, הקוראים יותר לפני השינה ישנו כ-78 שעות נוספות בשנה מאלו שאינם קוראים.

ואם כבר להיכנס לש(י)נה טובה יותר, ישנם אפילו מספר חידודים מעניינים לגבי אילו ספרים כדאי לקחת איתנו למיטה. ראשית, בחרו בספר שאינו מעורר רגשית במיוחד – לא מסעיר או דרמטי מידי, אלא רגוע יותר. לחילופין – קראו ספר שאתם אוהבים וכבר קראתם. לפעמים עצם הקריאה, שאתם נהנים ממנה אך מכירים כבר את התוכן, עוזרת לכם פשוט להתרכז בקריאה עצמה עד הירדמות. אם שאלתם את עצמכם אילו ספרים ספציפית כדאי לקרוא, אתן המלצה אחת על ספר קלאסי – "הרוח בערבי הנחל", המכיל תיאורים איכותיים של סצינות מרגיעות המתארות מקומות בטוחים בדמיון בדרכים נפלאות. אבל העיקרון: לכו עם ההעדפות שלכם.

ולמרות הכל, צריך לזכור שאנו חיים בעידן מתקדם מאוד ומציאות שוחקת ותובענית, ולא תמיד קל לקחת ספר ופשוט לקרוא – ולכן, אולי בתור התחלה, כדאי לנסות גם להאזין לספרים מוקלטים – וכמובן לאחר מכן להרחיק את המסך מכם, אם שכחתם שהמסכים לא לטובת לשינה שלנו. 

מאחל קריאה נעימה וש(י)נה טובה לכל בית ישראל

שינה מהספרים מאמר הולנדיה