תבחרו תנוחה

האם לתנוחות השינה שלנו יש השפעה על איכות השינה? מומחה השינה אבי ברססט, מנהל "פורום השינה של ישראל" בפייסבוק ומנכ"ל הולנדיה, על תנוחות שינה: מהן התנוחות הנפוצות, אילו מומלצות ואילו פחות, וגם מה כל תנוחה יכולה להעיד עלינו

תבחרו תנוחה
תבחרו תנוחה מאמר

הנה, עכשיו גם עולם התנוחות נחקר ותועד: חוקרים מניו יורק מצאו שגם לתנוחה שבה אנחנו ישנים, יש השפעה משמעותית על איכות השינה שלנו. בזמן השינה, המוח מסלק פסולת המפריעה לתפקוד התקין שלו, ובתנוחות שינה מסוימות הוא מסולק בצורה לא אידיאלית, ופוגע באיכות השינה שלנו.

לפני הכל, חשוב שהתנוחה שבה בחרנו לישון תהיה לנו נוחה, גם כאשר אנחנו בוחרים בלילה כלשהו בתנוחה פחות מומלצת. כן, נוחה. התנוחה הנפוצה ביותר היא שינה על הצד לצורותיה, ולפי רופאת המשפחה ד"ר דנה פלורנטין, היא מומלצת לסובלים מבעיות גב, מסייעת בצמצום נחירות ומורידה סיכון לדום נשימה בשינה.

לעומתה, שינה על הבטן אינה מומלצת והיא עלולה ליצור לחץ על חוליות הצוואר והגב התחתון, ועם זאת עשויה גם היא להפחית נחירות וסיכון לדום נשימה. אז איזו תנוחת שינה לא ממש עוזרת בהפחתת נחירות וסיכון לדום נשימה? נכון, שינה על הגב. אבל היא דווקא מומלצת לסובלים מבעיות בעמוד השדרה.

מעבר לעובדה שתנוחות שינה מסוימות בריאות יותר במצבים מסוימים, או עוזרות לנו לישון טוב יותר, הן גם יכולות להעיד על תכונות אופי ותחושות שיש לנו. מומחה ההתנהגות אדריאן קרטר, בחן והציג באתר "MIRROR" תנוחות שינה נפוצות ומה הן אומרות על הנפש שלנו.

שינה על הבטן – פופולרית ונוחה, מעידה על הישנים בה שהם כנראה שאפתניים, חברתיים וחובבי סיכונים.

שינה על הגב – שינה קלאסית על הגב, המקושרת לשינה עמוקה, מעידה על הבוחר בה שהוא כנראה בטוח יותר בעצמו, ומאפשר לעצמו להיות פגיע.

תנוחת "השיזוף" – שינה על הגב בשילוב ידיים ורגליים לתמיכה מירבית בראש ובשרירי הרגליים, מעידה לרוב שהאדם זקוק לתמיכה רגשית, החווה חוסר סיפוק כללי בחיים.

תנוחת "הגולם" – שינה מכווצת על הצד והתכסות מלאה בשמיכה, בכל מזג אוויר, יכולה להיות סימן לחרדה. מי שמתכווץ חזק מראה צורך בהגנה, והשמיכה מספקת נוחות וביטחון.

תנוחת "העובר" – עוד תנוחה נפוצה המעידה על הישנים בה שהם מעריכים ומעדיפים את עצמאותם, ולא מאפשרים לסביבה להתקרב ומבצעים מעין "חסימה" בעזרת הברכיים שפונות כלפי חוץ.

תנוחת "כוכב ים" – שינה על הגב ברגליים פסוקות, הישן בה תופס את כל המיטה. יכולה להעיד על דומיננטיות במערכת היחסים או לחילופין על אנוכיות.

באיזו תנוחה אתם ישנים? ספרו לנו.

תבחרו תנוחה מאמר הולנדיה