להירדם בציק

קשיי הירדמות היא תופעה רווחת, בוודאי במציאות המערבית של ימינו. מומחה השינה אבי ברססט, מנהל "פורום השינה של ישראל" בפייסבוק ומנכ"ל הולנדיה, עם שלוש שיטות נוספות שיסייעו לכם להירדם בזמן קצר

להירדם בציק
להירדם בציק מאמר

אני תמיד אוהב לשתף ולחלוק כל טיפ או שיטה שיקלו על ההירדמות, בריאים לגוף ולנפש. בעבר הלא רחוק שיתפתי כאן משחק מילים ואותיות שמסייע להירדמות – הפעם אשתף בשלוש שיטות, כולן בדוקות ומבוססות מחקרית ומדעית, אשר יסייעו לכם להירדם בתוך דקות קצרות.

השיטה הראשונה, אותה היה נהוג ללמד בחיל האוויר האמריקאי, תגרום לכם, לפי מפתחי השיטה, להירדם בכ-10 שניות בלבד, מה שנשמע כמו אגדה. אבל יש לתרגלה לאורך כ-6 שבועות כדי להבטיח שהיא תפעל בהצלחה בוודאות. היכנסו למיטה והרפו את כל שרירי הפנים – כולל הלסת ושאר שרירי הפה. עברו לאחר מכן לשחרור הכתפיים, במידת הצורך במעט תנועות מתיחות והרפיה, על מנת לשחרר את המתח שהצטבר במהלך היום. אפשרו לידיים להיות רפויות בצדי הגוף, והרפו את כל חלקי הרגליים. עכשיו מגיע חלק מעט מאתגר – נסו לנקות את המחשבה ולהעלות על דמיונכם במשך 10 שניות סיטואציה מרגיעה. יכול להיות שזה לא יעבוד מיד, לפחות לא בתרגולים הראשונים. במקרים אלו, היעזרו ב"גלגל הצלה" – הגידו לעצמכם "אל תחשוב" שוב ושוב למשך 10 שניות. זה יוצר "ניקוי מחשבתי" דומה.

שיטת ה-60 שניות מוכרת יותר כשיטת תרגולי נשימה ומתמקדת בכך בעיקר ובהרפיית שרירים. שימו לב – השיטה אינה מומלצת לסובלים מקושי נשימה כלשהו. תחילה הכינו את עצמכם לסבב נשימה חדש ע"י נשיפה דרך הפה. וכעת לתרגיל – בפה סגור שאפו מהאף אוויר לאורך 4 שניות, עצרו את הנשימה לאורך 7 שניות, ולבסוף פתחו את הפה שוב ונשפו החוצה לאורך 8 שניות בצליל "ווש". חזרו על מחזור הנשימה הנ"ל 4 פעמים, ללא ניסיון להישאר ערניים לבצעו באופן מלא ובהצלחה, בוודאי אם תרגישו שאתם מצליחים להירדם טרם סיום התרגיל.

השיטה הבאה קלה יותר לביצוע, ותסייע לכם להירדם תוך 120 שניות, אמנם לא 10 שניות או דקה, אך זמן מספיק קצר. אחד המכשולים הידועים בדרך להירדמות הוא לחשוב על הרצון שלנו להירדם, ולכן – עשו ההיפך והגידו לעצמכם להישאר ערים. זוהי למעשה כוונה פרדוקסלית ופעמים רבות היא מוכיחה את עצמה כיעילה משמעותית אפילו יותר משתי השיטות הקודמות.

איזו שיטה לדעתכם היא המוצלחת ביותר? אתם מוזמנים לנסות וספרו מה עבד ומה פחות.

לילה שקט והירדמות מהירה לכולם.

להירדם בציק מאמר הולנדיה